Robot ve Otomasyon Nedir?

Robot ve Otomasyon Nedir Neden Kullanılır?

Robot, otonom veya önceden programlanarak çevresiyle etkileşime geçebilen ve belirlenen görevleri yerine getiren cihazlardır. Her makine, robot değildir. Elektronik ve mekanik birimden oluşan bu cihazların algılama, öğrenme, planlama ve eyleme geçme yeteneği vardır. Robotlar sensörler aracılığıyla algılar, veri toplar, kontrolünü sağlayarak karar verir ve hareketi gerçekleştirir.

Robotik Süreç Otomasyonu yani RPA, iş süreçlerini otomatikleştirmeyi amaçlayan, iş mantığı ve yapılandırılmış girdiler tarafından yönetilen bir teknoloji uygulamasıdır. Şirketiniz, RPA araçlarını kullanarak bir süreci işlemek, verileri değiştirmek, yanıtları tetiklemek ve diğer dijital sistemlerle iletişim kurmak için uygulamaları yönetmek ve yorumlamak için bir yazılım kullanabilir veya bir “robotu” yapılandırabilir. RPA senaryoları, bir e-postaya otomatik bir yanıt oluşturmak kadar basit bir işlemden, her biri bir ERP sistemindeki işleri otomatikleştirmek için programlanmış binlerce botu dağıtmaya kadar çeşitlilik gösterir.

Robotik Süreç Otomasyonu
Kullanıcıdan bağımsız tanımlı işin %100’ünü server üzerinden kendi yapabilen robotlardır.
Kendilerine ait kullanıcı bilgileriyle çeşitli firma ya da departmanlarda tıpkı bir çalışan gibi iş süreçlerini tanımlandığı şekilde ve zamanda tamamlar.

Robotik Masaüstü Otomasyonu
Bilgisayar üzerinden çalışan, kullanıcının yönlendirmesiyle tanımlı işi tamamlayan. Bu sayede iş süreçlerinde çalışanlara asistanlık yapan robotlardır.
Günlük aktiviteleri %75’e varan oranda otomatize ederek iş süreçlerini hızlandırır, hata olasılığını sıfırlar.